|
7月18日 (木) |
|
9:20- 9:30(GMT+9) |
Opening Remarks |
|
|
9:30-11:30(GMT+9) |
Session 1: “Tradition and Modernization” |
|
Speakers: |
Tetsu Akiyama (Hokkaido University of Education)
“Nomadic Central Asia Facing “the Age of Nationalism”: A Comparative Analysis of Qazaq and Qirghiz Elites”
|
|
Andrei Cusco (Romanian Academy)
“The Orthodox Church, the National Question, and the Spectre of 'Separatism' in Early Twentieth-Century Bessarabia (1905-1914)”
|
|
Masumi Isogai (Chiba University)
“Cooperation on the "Morality" of Muslim Women among Muslim Intellectuals and the Islamic Religious Administration in Russia”
|
Discussant: |
Jin Noda (SRC/Tokyo University of Foreign Studies)【Online】 |
Moderator: |
Motoki Nomachi (SRC) |
|
13:00-15:00(GMT+9) |
Session 2: “Nationality Issues in the New Context” |
|
Speakers: |
Darius Staliūnas (Lithuanian Institute of History)
“Successes and failures of the tsarist nationality policy in the late imperial period (the case of Lithuania and Belarus)”
|
|
Yoko Aoshima (SRC)
“Private and elementary schools in the Baltic and Polish provinces after 1905”
|
|
Ivan Sablin (Heidelberg University/Institute of Contemporary History, Ljubljana)
“Community Building in (Post)Imperial Parliaments: Buryat Deputies and Imperial Transformations”
|
Discussant: |
Tomohiko Uyama (SRC) |
Moderator: |
Viktoriia Antonenko (SRC) |
|
15:30-18:00(GMT+9) |
Session 3: “Globalization: Society, Economy, Infrastructure” |
|
Speakers: |
Jennifer Keating (University College Dublin)【Online】
“Pastoralists, global markets and frictions of empire in early twentieth century Central Asia: A view from the Karkara valley”
|
|
Yukimura Sakon (Kyushu University)
“The Arrival of Globalization in the Russian Far East: The Russian Empire and Traffic Changes on the Eve of World War I”
|
|
Anton Kotenko (Heinrich Heine University Düsseldorf)
“Peripheral Modernity: Cities of the Romanov Borderlands as Hubs of Innovations”
|
|
Akifumi Shioya (University of Tsukuba)
“Khan, Entrepreneurs and Empire: Imperial Russian Developement Projects in Khiva, 1908-1917”
|
Discussant: |
David Wolff (SRC)
|
Moderator: |
Jasmina Gavrankapetanović-Redžić (SRC) |
|
7月19日 (金) |
|
10:00-12:00(GMT+9) |
Session 4: “Protest, Conflict, Violence” |
|
Speakers: |
Sarah Slye (Independent scholar)
“Cross-Border Networks of Rebellion in the Caucasus, 1900-1916”
|
|
Anke Hilbrenner (Heinrich Heine University Düsseldorf)
“About Jews and other anarchists: Terrorism in the southwestern borderlands of the Russian Empire and the revolution of 1905”
|
|
Stephanie Ziehaus (University of Vienna)
“The Blagoveshchensk Anti-Chinese pogroms 1900 and beyond: the role of Baikal Cossacks in the Amur region”
|
Discussant: |
Norihiro Naganawa (SRC) |
Moderator: |
Daisuke Adachi (SRC) |
|
13:30-15:30(GMT+9) |
Session 5: “From Russia's Borderlands to the World” |
|
Speakers: |
Vladimir Hamed-Troyansky (UC Santa Barbara)
“Muslim Displacement from Late Tsarist and Early Soviet Central Asia”
|
|
Roman Katsman (Bar-Ilan University)
“Ukraine – Siberia – The Land of Israel: Avraham Vysotsky in 1908-1920”
|
|
Catherine Gibson (University of Tartu)
“Bounds of Empathy: Intra-Imperial Humanitarianism in the Baltic Provinces”
|
Discussant: |
Taro Tsurumi (University of Tokyo) |
Moderator: |
Akihiro Iwashita (SRC) |
|
|
16:00-18:00(GMT+9) |
Session 6: “New Political Projects” |
|
Speakers: |
Wiktor Marzec (University of Warsaw)【Online】
“Post-imperial Statehood and Interface Peripheries of the Russian Empire”
|
|
Mirlan Bektursunov (Kyoto University)
“Seeing Soviet Through Lineage: Kyrgyz Lineages and Early Soviet Rule”
|
|
Oleksandr Polianichev (Södertörn University)
“A Ukrainianizing Empire? Tsarist Governance and “Little Russian” Patriotism in the North Caucasus, 1906–1917”
|
Discussant: |
Sayaka Kaji (Iwate University)【Online】 |
Moderator: |
Hyunjoo Naomi Chi (Hokkaido University) |
|